Zabezpieczanie drewna przed uszkodzeniem. Jaki środek wybrać?
Naturalne drewno jest surowcem, który wymaga specjalnego traktowania. Niezabezpieczone będzie podatne na niszczenie i uszkodzenia mechaniczne. Odpowiedni środek ochroni drewniane elementy konstrukcyjne oraz dekoracyjne przed promieniowaniem UV, wilgocią, zadrapaniami i czynnikami biologicznymi. Co wybrać?
Impregnaty, lakiery i emalie do drewna
Impregnat do drewna to środek chemiczny, który wytwarzany jest na podstawie wody, bądź rozpuszczalników organicznych. Wnika w głąb elementów drewnianych i zapewnia ich ochronę przed wilgocią, promieniami słonecznymi, owadami, grzybami, a nawet ogniem. Może nadać drewnu kolor, bez efektu zasłaniania naturalnego zarysu słojów. Po użyciu impregnatu warto drewno pokryć farbą, lakierem, woskiem lub olejem, które będą stanowiły dodatkową powłokę zabezpieczającą.
Lakier do drewna zabezpiecza i dekoruje elementy drewniane. Nie wnika w głąb drewna, a jedynie tworzy na jego powierzchni odporną, błyszczącą, półmatową lub matową powłokę.
Innym rodzajem środka zabezpieczającego są emalie zabezpieczające przed mikropęknięciami. Tworzą trwałą, skuteczną barierę ochronną przed uszkodzeniami, są bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Dzięki nim można uzyskać wyjątkowo elegancki wygląd malowanych obiektów.
Lakierobejca i lazura do drewna
Wśród popularnych środków zabezpieczających drewno znajdują się również lakierobejca i lazura. Pierwsza z nich impregnuje i dekoruje elementy drewniane, podkreśla naturalny rysunek słojów drewna, a jednocześnie umożliwia zmianę jego barwy. Z kolei lazura do drewna ma działanie podobne do impregnatu i lakieru. Wnika w głąb drewna, dobrze chroni przed wilgocią oraz promieniowaniem UV, tworzy warstwę zabezpieczającą przed uszkodzeniami. Doskonale sprawdza się w przypadku przedmiotów wymagających precyzji.